
Waterschap Vallei en Veluwe plaatste 28 mei een energieopslagsysteem van Fudura op rwzi Harderwijk. De 70 batterijen van Volstora in de tien voet container van hebben een opslagcapaciteit van 564kWh. Doel is om tijdens een proef van een jaar ervaringen op te doen met energieopslag en het daarbij behorende Energie Management Systeem (EMS), zodat het waterschap deze opgeslagen energie kan gebruiken voor het zuiveren van rioolwater.
Om het rioolwater van inwoners en bedrijven van Harderwijk, Ermelo en Putten te zuiveren is veel energie nodig. Dit kom vooral van de biogasmotor en de twee aangelegde zonnevelden. Het waterschap kan momenteel niet alle opgewekte zonne-energie benutten door het gebrek aan transportcapaciteit op het elektriciteitsnet. Dat zit vol door snelle ontwikkelingen waar veel elektriciteit voor nodig is, zoals industriële elektrificatie, elektrisch transport en woningbouw. Vallei en Veluwe verwacht met energieopslag in een batterij meer energie te kunnen gebruiken. Hierdoor hoeft het waterschap bijvoorbeeld bij piekbelasting minder elektriciteit in te kopen.
Meer elektrisch vermogen
Ook is er de komende jaren meer elektrisch vermogen nodig voor het zuiveringsproces. Vallei en Veluwe zal namelijk meer rioolwater moeten zuiveren door woningbouw in de drie plaatsen. Dit extra elektrisch vermogen zal vooralsnog niet tot 2029 beschikbaar zijn vanwege het zwaar belaste energienet. Mogelijk biedt de batterij een duurzame oplossing hiervoor.
Vallei en Veluwe blijft inzetten op projecten voor de opwekking van duurzame energie op de assets, om minder afhankelijk zijn van het openbare energienet. Doel is om in 2025 alle energie uit hernieuwbare bronnen te winnen, staat in het beleidskader dat het algemeen bestuur in februari 2024 heeft vastgesteld.
Samenwerking met Fudura
Het waterschap koos voor een geïntegreerd systeem van Fudura. Het systeem bevat een tien voet batterijcontainer en is verbonden met de aanwezige zonnevelden en gasgenerator. Door slimme aansturing van deze systemen kan het waterschap meer van de duurzame energieopwekking gebruiken én de installaties uitbreiden. Vallei en Veluwe gaan samen deze ontwikkeling aan om het maximale uit het energiesysteem te halen.
Opdoen van ervaring
Na afloop van de proef in het voorjaar van 2025 volgt een evaluatie. Deze vormt de basis voor verdere besluitvorming over het al dan niet inzetten van batterijen op de rioolwaterzuivering Harderwijk en/of op de 15 andere rioolwaterzuiveringen.
Vallei en Veluwe is niet het enige waterschap dat met batterijen experimenteert. Zo is Waterschap WDODelta ook bezig met proeven met batterijen. Michel Masseus, adviseur energie en duurzaamheid bij WDODelta, gaf eerder in een publicatie van STOWA aan dat de huidige generatie batterijen, zoals lithium-ion, zijn gemaakt van schaarse en kritische grondstoffen.
Flowbatterijen
Masseus verwacht dat de nieuwe generatie, de zogeheten flowbatterijen, na 2030 grootschalig inzetbaar zijn. “Dan kunnen we tegen een acceptabele prijs voor meerdere dagen duurzame energie opslaan. De batterijen zijn nu nog erg duur, maar uit recent onderzoek van WDODelta blijkt dat ze vanaf 2030 goedkoper worden.” Daarom zorgt het waterschap er de komende jaren voor dat er zoveel mogelijk bronnen voor zon- en windenergie beschikbaar zijn. Met pilots wil WDODelta hiermee verder ervaring opdoen om vanaf 2030 deze flowbatterijen grootschalig te kunnen inzetten.









