Brabant Water Wouw
Op donderdag 25 september 2025 is de bouw officieel begonnen. Toen ging de eerste paal in de grond (foto: Brabant Water).

Brabant Water vernieuwt het waterproductiebedrijf in Wouw om de drinkwatervoorziening in West-Brabant toekomstbestendig te maken. De bestaande installatie, die dateert uit de jaren zestig, wordt volledig vervangen door nieuwbouw. Tegelijkertijd stijgt de maximale productiecapaciteit van 4,0 naar 7,5 miljoen m³ drinkwater per jaar. Naar verwachting is de vernieuwing in 2029  klaar.

De uitbreiding is volgens Brabant Water noodzakelijk om te kunnen blijven voorzien in de groeiende watervraag in de regio. De capaciteitsverhoging vormt de eerste stap in een bredere aanpak om Brabant uit de huidige situatie van drinkwatertekort (‘code rood’) te krijgen.

Volledige nieuwbouw

De vernieuwing bestaat uit de volledige nieuwbouw van het hoofdgebouw, waarin onder meer beluchting, onthardingsfiltratie en pompen worden ondergebracht. Bij het project werken Brabant Water, Van Boekel (bouwkunde), ADS Groep (werktuigbouwkunde) en Hoppenbrouwers (elektrotechniek) samen.

De investering in Wouw bedraagt enkele tientallen miljoenen euro’s. Volgens Brabant Water blijft de invloed op de drinkwaterprijs beperkt, omdat het project grotendeels past binnen de reguliere bedrijfsvoering en langetermijnvervangingsopgave van de infrastructuur

Duurzaamheid

Bij de nieuwbouw is nadrukkelijk aandacht voor duurzaamheid en toekomstbestendigheid. De installatie wordt ontworpen met actuele data, slimme technieken en oog voor veranderende omstandigheden, zoals klimaatverandering en toenemende watervraag.

Ook het beheer van de omgeving speelt een belangrijke rol. Brabant Water beheert ongeveer 1.600 hectare natuurgebied, waar waterwinning wordt gecombineerd met bescherming van grondwater, natuurontwikkeling en biodiversiteit

Alternatieve bronnen

Naast uitbreiding van bestaande winningen zet het drinkwaterbedrijf ook in op alternatieve bronnen, zoals brak grondwater en zeewater, Zo startte Brabant Water in juni 2024 een pilot in Drongelen om uit brak water drinkwater te bereiden.  

Dat gebeurt in een hal op locatie met twee proeflijnen met een omgekeerde osmose-installatie waarvan de ene lijn met zuurstof en de andere lijn zonder zuurstof wordt bedreven. Brabant Water wil leren hoe het deze techniek later op grotere schaal kan toepassen in een full scale plant. Verder stimuleert het bedrijf drinkwaterbesparing bij huishoudens en ondernemingen.

Onderzoek

Onderzoeksbureau TwynstraGudde nam in opdracht van de provincie en Brabant Water deze potentiële drinkwaterbronnen onder de loep, meldt Omroep Brabant. 

"Brak grondwater is ruim beschikbaar en opschaalbaar, en heeft een relatief betrouwbare en stabiele waterkwaliteit", schrijven de onderzoekers. Wel zijn er hoge kosten aan verbonden, is te lezen.

Zeewater

En over zeewater schrijven ze: "Zeewater is vrijwel onbeperkt beschikbaar, schaalbaar en robuust tegen klimaatverandering, met relatief goede waterkwaliteit die met geavanceerde zuivering betrouwbaar drinkwater oplevert." Bovendien is het ontzilten van zeewater ‘technisch goed uitvoerbaar en wereldwijd toegepast’.

De provincie verwacht dat brak grondwater vanaf 2030 in werking kan treden als aanvullende bron en zeewater vanaf 2034.