Waterschappen onderzoeken TDH bij slibverwerking
|
|
Op de rioolwaterzuivering Amersfoort start binnenkort een pilotonderzoek naar de inzetbaarheid van thermische drukhydrolyse (TDH) bij de slibverwerking. Onderzocht wordt of deze techniek leidt tot betere slibontwatering en meer biogasproductie bij de vergisting. De pilot duurt tenminste zes maanden en moet leiden tot reductie van het energiegebruik en de kosten. Op maandag 8 november ondertekenen de STOWA en de waterschappen Vallei & Eem, de Dommel en de hoogheemraadschappen Hollands Noorderkwartier en de Stichtse Rijnlanden in Amersfoort de samenwerkingsovereenkomst.

Turbotec
Onderzoeksdoelen In het onderzoek wordt de haalbaarheid van TDH van zuiveringsslib onderzocht in combinatie met de vergisting. Hierbij zijn de volgende doelen geformuleerd:
- wat is de meerwaarde bij toepassing van TDH?
- wat is de (extra) biogasproductie?
- hoe groot is de slibreductie?
- wordt de ontwatering van het slib verbeterd (droge stof, polymeerverbruik en kwaliteit rejectiewater)?
- hoe werkt TDH en wat vergt het aan onderhoud en bediening?
De pilotinstallatie is afkomstig van het Wageningse bedrijf Sustec Consulting and Contracting, de zogenaamde Turbotec.
Thermische drukhydrolyse Waar slibdesintegratie via ultrasone golven of onder druk in de praktijk minder voordelen oplevert dan in eerste instantie verwacht, levert thermische drukhydrolyse volgens Sustec wel voordelen op. Het slib wordt hierbij verwarmd in een drukvat en door de hoge druk en temperatuur worden de voedingsstoffen (organische stof) beter bereikbaar voor de bacteriën in het vergistingsproces. Dit resulteert in een betere vergisting, dus hogere biogasproductie. Doordat het slib meer vloeibaar wordt, heeft het ook een positieve invloed op de ontwatering van het slib.
Ontwatering financiële drijfveer waterschappen De betere ontwatering van het slib is voor de waterschappen de voornaamste drijfveer van het onderzoek. Dit leidt immers tot af te voeren slib met een hoger droge stofgehalte, dus lagere afzetkosten. "Met deze techniek willen we de af te voeren slibhoeveelheid reduceren, maar ook het vergistingsproces versnellen," aldus Henry van Veldhuizen. De hogere biogasproductie ziet de senior technoloog waterzuivering van waterschap Vallei & Eem als een bijkomend voordeel. "Door de ontwatering van het slib te verbeteren, kunnen we meer slib verwerken, ook van andere rioolwaterzuiveringen. De capaciteit van de vergistingsinstallatie wordt daarmee groter en dus krijgen we meer biogas uit dezelfde installatie." Op de rioolwaterzuivering Venlo werd een vergelijkbare test uitgevoerd met TDH, maar ondanks dat dezelfde pilotinstallatie van Sustec wordt gebruikt, zijn er duidelijk verschillen. Meerdere waterschappen geïnteresseerd Het grootste verschil met het onderzoek in Venlo is volgens Veldhuizen de te verwerken slibstromen. "In Venlo is getest met alleen secundair zuiveringsslib. In Amersfoort gaan we het secundaire slib behandelen, waarna het samen met primair slib wordt vergist." Deze gecombineerde verwerking kan voor vele waterschappen voordelen bieden, wat resulteerde in een brede samenwerking. Naast de waterschappen Vallei & Eem en de Dommel, werken ook de hoogheemraadschappen Hollands Noorderkwartier en de Stichtse Rijnlanden en de STOWA aan het onderzoek mee. Om die reden is het onderzoek gefaseerd.
Drie deelonderzoeken Het pilotonderzoek gaat tenminste zes maanden in beslag nemen, wat is opgedeeld in drie fasen van ongeveer twee maanden. In de eerste fase onderzoekt Vallei & Eem het slib van rwzi Amersfoort, wellicht nog uitgebreid met slib van andere rwzi's van WVE. In de tweede fase wordt de invloed van de behandeltijd onderzocht, want snellere verwerking levert immers grote (capaciteits)voordelen. In de derde fase wordt slib afkomstig van Hollands Noorderkwartier onderzocht, omdat zij ervaring willen opdoen met hun eigen slib. Na dit pilotonderzoek moet duidelijk worden of thermische drukhydrolyse significante voordelen oplevert voor de waterschappen in de vorm van lagere slib afzetkosten, kleinere of grotere capaciteit slibverwerking en/of een verhoogde productie van biogas.
(WaterForum, 5 november 2010)
|